General major Emil Milan UZELAC. Narozen v srpnu 1867 v Komárně.
Kariéra:
1885 - Technická vojenská akademie - Technische Miliärakademie Vídeň- obor- ženijní jednotky. Leutnant /poručík/. Zařazen k ženijnímu pluku 2 Křemeže na Dunaji . Rakousko.
TERST - složil zkoušky na důstojníka obchodního loďstva. Plavby do New Yorku.
ZADAR- stavba námořního opevnění.
1898 - povýšen do hodnosti Hauptmanna /kapitána/.
1900 - převeden na Genienstab povýšen později na ( Major des Genienstab)...
přenesme se kariérou ženisty k podstatnému- důstojník Uzelac byl mimořádně technicky nadán, jeho přátelé také- co asi nevím: jeho přítel, Chorvat Svatojlub Penkela ( 1871-1922) mimo konstrukce letadel vynalez propisovací tužku a plnící pero)...
190í - převelen k Verkehhrstuppen Komando ( Dopravní velitelství). /Poznámka redakce: 7.října 1908 se stávající letecký institut Militäareonutische Anstalat (Aeronautický institut) ... "měl na starosti vzduchoplavbu"-bylo přetransportováno na K.u K. Luftschifferabteilung /Oddělení vzducholodí/.
Důstojník Uzelac se dostal k největším zázrakům tehdejší vzdušné technika a měl štěstí. Letiště navštívil vrchní inspektor branné moci , následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este.
C.a k. armáda dostala impulz k výstavbě vlastního letectva. Na jaře 1912 se důstojník Emil Uzelac naučil létat a létal velmi dobře. Kariéru ženisty vyměnil za letectvo...
V té době mělo Rakousko-Uhersko pouze 16 pilotů, dvanáct letadel a mizivý stav pozemního personálu. Uzalec byl povýšen do hodnosti Oberstleutenata ( podplukovníka) a dostal úkol: vybudovat fungující vojenské letectvo, vycvičit dostatek pilotů , založit nové letiště...
Poznámka redakce:
Co se zřejmě vůbec neví: v létě 1912 navštívil leteckou show císaře Františka Josefa I. ve Weiner- Neustadt. / Vídeňské nové město/. Císař byl nadšen. Letectví dostalo podporu, morální i finanční. Také byl prosazen " Pilotní odznak polního pilota" podobný odznak byl zaveden i pro "Leteckého pozorovatele".
1913. Rakousko- Uhersko má 5 letišť armádních. Záložní (polní) potom v Nivi Sad (Srbsko),v pevnosti Przemyšl, Mostar a Sarajevo...
Do války vstupuje Rakousko-Uhersko s 85 polními piloty a 12 pozorovateli (pozorovatelem a tedy velitelem letounu mohl být pouze důstojník- tak tomu bylo celou dobu 1.světové války..)
Jedním z nejúspěšnějších rakouských stíhacích es byl Čech Julius Arigi- narodil se 3.října 1895 v Děčíně, měl uznaných 32 sestřelů. Sloužil u Fliegerkompanie 6 na Balkáně.
Po skončení I. světové války se vrátil do Československa a založil zde (1919) leteckou společnost Ikarus.
V roce 1934 z Československa odešel, nejprve do Berlína, později do Rakouska, kde získal rakouské státní občanství. Zde založil další leteckou továrnu na výrobu letadel.
Po Anšlusu Rakouska Německem byl v hodnosti Hauptmanna (kapitána) přijat do Wehrmachtu (Luftwaffe)stal se instruktorem ve škole pro stíhací piloty ve Schwechatu. Na frontě nebojoval.
Zato vycvičil dva nejúspěšnější německé stíhače druhé světové války...Waltera Nowotneho nejúspěšnějšího německého stíhače II.sv.války 442 bojových vzletů 258 sestřelů...
8.listopadu 1944 při útoku na americké bombardéry sestřelen ve stíhacím letounu Ee-262-A-1a nedaleko Hesppe doprovodnými stíhači na P-51 Mustang (pilot poručík Eduard "Buddy" Haydone - 357.stíhací skupina USAAF a kapitánem Ernestem "Feed"Fielberkornem z 20.stíhací skupiny USAAF... pochován ve Vídni - žil pouhých 23 let. Hodnost major....
a
Hanse - Joachima Marseille - v bitvě o Británii sestřelil sedm letounů Supermarine Spitfire - sám byl sestřelem 4 x...hodnocen jako neukázněný, konfliktní voják. Přeložen na severoafrické bojiště, kde již 12.červan 1942 dosáhl stého sestřelu. 1.září 1942 sestřelil za jediný den 17 letadel ( rekord překonal pouze major Emil Lang- drží rekord s 18-ti sestřely za den!).
Posledního158.vítězství byl zasažen, vyskočil, narazil na směrovku a již neotevřel padák...
Zajímavost: nesestřelil žádné sovětské letadlo, pouze letouny spojenců....
Zdroje: převážně čs. a německá Wiki, pouze fakta, zpraveno R/1