Na koho se zapomnělo?
22.prosince 1904 Chrudim- narodil se zde český pilot, konstruktér, představitel československého protinacistického odboje, Jaroslav LONEK.
r.1924-1926 vojenská služba u leteckého pluku č.1. Absolvoval elementární pilotní školu- zůstal v další službě jako "délesloužící".
22.číjna 1926 -pilot, letec prvního stupně. Poté odešel do zálohy.
Koncem 20.let (1929/1930) spoluzakladatel Východočeského aeroklubu Pardubice- instruktor a letecký konstruktér. ( letouny L-1 Lump, L-5 aL-8 Ginette.
Konstruktérem Zlínské letecké společnosti.
r.1934. založena Zlínská akciová letecká společnost. Vlastnil ji koncern Baťa. Původně ZLAS- Zlínská letecká společnost a.s. později Moravan Otrokovice, dnes ZLIN Aicraft.
Jaroslav Lonek se zde stal šéfkonstruktérem. Vyvinul zde několik prototypů letadel, vyvezených do řady zemí světa (velká Británie, Egypta, Jugoslávie, Brazílie, Japonska a dalších...)
Dle jeho projektu byly postaveny letouny další: sportovní Zlín Z-IX, větroň ZlínZ-X, kurýrní a cestovní dolnoplošník Zlín Z-XIII- vrchol jeho práce. zde však zasáhly neshody s vedením společnosti a úspěšný konstruktér se vrátil do Pardubic...
Po okupaci Československa odešel do Polska, internován v internačním táboře v Jarmolnicích, vytypován jako rozvědčík s již v únoru 1940 byl společně s letci Vycpálkem a Seluckým /ti pracovali v Praze, Bobákem /vedl zpravodajskou síť v Brně/ Hůla / v Ostravě/ a Lonek /Pardubice /.
Špionážní síť byla již počátkem roku 1941 odhalena, Lonek byl zatčen v březnu 1941, odsouzen k trestu smrti.. popraven byl v lednu 1945 (26.ledna) v Drážďanech.
Za hrdinství v odboji vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem 1939.
Od 10.09.2020 můžeme v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha (Pardubice) vidět repliku meziválečného sportovního a cvičného letounu Zlín XII. Repliku vytvořil nadšený tým asi deseti lidí, náklady ve výši 1.2 milionu Kč nesl mladoboleslavský Historical Flying Club.
Zdroje: volně dostupné, ale převážně WikipediE, upraveno, zkráceno.. R/1