Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: TEMNÁ HISTORIE..

TEMNÁ HISTORIE.. 24. čen 2022 16:19 #15103

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
22.června r.1891 se narodil pozdější národní umělec Vladislav Vančura- nacistickými zločinci byl za odbojovou činnost popraven dne 1.června 1942...

Vladislav VANČURA.

... "Rozmarné léto, Markéta Lazarová, Obrazy z dějin národa českého a další a další...

Již jako student měl potíže na gymnáziu, sympatizoval s protirakouskými myšlenkami, tíhl k socialismu a Masarykovi ( období je ztvárněno v díle : "Pekař Jan Marhoul " )- kdo dílo četl, ví, že postavy v Pekaři Marhoulovi jsou postavami zeměpisáře Brunclíka a katechety Kováře z benešovského gymnasia...

r.1920- V. Vančura se stal prvním předsedou "Devětsilu", v letech třicátých byl členem "Levé fronty". Od roku 1921 člen Komunistické strany Československa, kritizoval nové Gottwaldovo vedení a byl z KSČ vyloučen...k levici se ale nadále hlásil.

Okupace: ...vedl spisovatelskou sekci Výboru inteligence- ilegální odbojové organizace při komunistickém Ústředním národním revolučním výboru- v květnu 1942 byl gestapem zatčen, mučen a 1.června 1942 popraven na Kobyliské střelnici.

Díla nejznámější a milovaná...

Pekař Jan Marhoul (1924)

Pole orná a válečná (1925)

Rozmarné léto ( 1926)

Poslední soud (1929)

Hrdelní pře anebo přísloví (1930)

Markéta Lazarová (1931)

také : Útěk do Budína-(1932), Luk královny Dorotky , Konec starých časů (1934) Tři řeky (1936) a Obrazy z dějin národa českého (1939-1940)- napsány jen první dva díly- poté zatčen gestapem uprostřed práce s nedopsanou větou... druhý díl vyšel až v roce 1948....

Nakonec úryvek milovaný...Rozmarné léto.

Čas.

"Kalendář more Gregoriano rudl prvou nedělí červnovou a zněly veliké zvony. Čas šel vpřed rychlým krokem jako tomu bývá vždy ve chvíli prázdna a o velkých svátcích. Blížila se hodina osmá, hodina, o níž se vypráví, že je to čenich smečky denního času a že vás vyslídí, stůj co stůj."

Stáří a poloha ústavu Antonína Důry.

"V tu chvíli zpěvem a rozmarnou hrou byl počat děj tohoto vypravování v plovoucím domě Důrově. Prám Antonínův, na němž jsou zbudovány lehké stavby plovárenské , jest upoután, kde se hřbet Orše poněkud čeří, větře písčinu zvíci padesáti sáhů. V těchto místech břeh směrem k městu je kryt vrbinami, končící před zahradami jirchářů a výrobců oplatek. Zarůstá každého léta, zachovávaje vzhled ježatosti téměř neušlechtilé. Nikdo jich neštípí, a těm, kdo jdou k řece, nezbývá než maličko stezek, žel, úzkých. Na počátku cest je zaraženo po tyči zhruba omalované, jež, jako oslice sedlo, nese nápis: Říční lázně"."

Vladislav Vančura.

Zdroje: asi 14-15 odkazů v Referencích čs. WikipediE - velmi zkráceno, upraveno.. R/1
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 20. čen 2022 20:18 #15092

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Vracíme se k výsadku Wolfram.

Stanislav Kotačka- popraven 30.srpna 1946- český kriminálník , konfident gestapa, vrah československého výsadkáře - Josefa Bierského, účastníka výsadku Wolfram.

Výsadkáře Bierského zavraždil Kotačka 19.října 1944 na úbočí hory Smrk v Moravskoslezských Beskydech- Kotačka se skrýval mezi partyzány, aby unikl trestu za dříve spáchané loupeže.

Po bestiální vraždě se Kotačka vrátil do Brna, ohlásil se gestapu, vyzradil informace po aktivitách partyzánů a stal se konfidentem gestapa. Do konce války se ale již jen skrýval, 26.říjba 1946 byl zatčen.

30.srpna 1946 byl vrah Kotačka mimořádným lidovým soudem uznán vinným za loupežnou vraždu a vojenskou zradu a téhož dne v 16.00 hodin na nádvoří Jahnovy tělocvičny popraven oběšením.

Zdroj: ZIKOVÁ, Renáta. Konfident brněnského gestapa Stanislav Kotačka Brno, 2011 Diplomová práce, Masarykova universita, Filosofická fakulta, Vedoucí práce Libor Vykoupil, Dostupné online.

Zkráceno, upraveno R/1
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 16. čen 2022 17:59 #15083

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Nacisté věděli, že stopa je falešná. Přesto Lidice vyhladili..

Devátého června 1942 měl Reinhard Heydrich v Berlíně honosný pohřeb. Nacisté však stále netušili, kdo atentát provedl. Věděli, že stopa, která je přivedla do Lidic, je falešná – přesto bylo o osudu obce nejpozději v době Heydrichova pohřbu už rozhodnuto. Téhož dne večer byly Lidice obklíčeny.

Zdroj: www.idnes.cz/technet/vojenstvi/heydrich-...014001_vojenstvi_alv

R/2
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 01. čen 2022 20:46 #15034

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Stehlíkovi byli prvními oběťmi heydrichády

Zdroj: rokycansky.denik.cz/zpravy_region/stehli...um=sekce-z-internetu

R/2
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 28. kvě 2022 18:13 #15020

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Konec Heydricha: můj děda byl při tom..

Babička si na dědu občas postěžovala a vyprávěla mi, co za války „spáchal“ a často pro to plakala. Že se Tonda (děda) choval za války jako nerozumný blázen a že nás málem nacisti všechny zabili. Prý moc nechybělo a celu rodinu by postříleli. A že já, malej Véna, bych se tedy nenarodil, říkala. Tenkrát, já ještě školáček, jsem té prosté větě nerozuměl, nechápal jsem ji. Že Němci vyvraždili, i za pouhé podezření z odporu, celé rodiny, jsem slyšel až po válce ve škole.

www.armyweb.cz/clanek/konec-heydricha-muj-deda-byl-pri-tom

Zdroj: armyweb.cz

R/2
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 16. kvě 2022 16:46 #14995

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
8.KVĚTEN 1945

BOHUSLAV EČER


r.1945 tankové jednotky Rudé armády dorazily do Prahy.

prchající válečný zločinec K.H.FRANK se spolupracovníky a rodinou byl zadržen nedaleko Rokycan- předán americké armádě; nebyl předán Norimberskému tribunálu, ale na zásah plukovníka Ečera předán k potrestání do Prahy; později veřejně oběšen.

Generál profesor JUDr.Bohuslav EČER československý generál justiční služby a profesor mezinárodního trestního práva.

Kdo byl gen. Prof. JUDr. Bohuslav Ečer?

Narodil se r. 1893, studoval právnickou fakultu Vídeňské university, studia dokončil na Karlově universitě, r. 1920 získal doktorát práv.

Později v Brně založil vlastní advokátskou praxi. Před první světovou válkou vstoupil do sociální demokracie, poté přešel do Komunistické strany Československa. V roce 1929 vyloučen pro své protibolševické názory.

Aktivně vystupoval proti nacismu, byl členem Výboru pro pomoc demokratickému Španělsku, Veřejně roku 1938 pojmenoval hrozbu nacistického Německa. Tím se dostal do hledáčku gestapa.

Po okupaci i s rodinou emigroval do Paříže, v roce 1942 se přesunul přes Španělsko do Velké Británie. Stal se zaměstnancem Československé exilové vlády, spolupracovníkem ministra spravedlnosti Jaroslava Stránského.

Ečer se zabýval válečnými zločiny, stal se členem London Internacional Assembly, prosadil označení NSDAP, SA, SS, gestapa jako zločineckých organizací.

Člen Komise Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů, předseda československé delegace u Mezinárodního vojenského tribunálu pro vyšetřování válečných zločinů v Norimberku.

Soudce mezinárodního soudního dvora v Haagu.

Při Norimberském procesu mimo K.H. Franka vyslýchal i Joachima von Ribbentropa, Wilhelma Keitela, Hanse Lammerse, Bernharda Vosse..

Po válce se v roce 1948 stal děkanem mezinárodního práva na Právnické fakultě Masarykovy university v Brně. Fakulta v roce 1950 zrušena. Za účast ve válečném odboji na Západě a obranu Milady Horákové se stává cílem StB. Den před zatčením zemřel na infarkt.

Manželka se „ukryla“ do psychiatrické léčebny, dcera odsouzena na 12 let..po šesti letech při amnestii propuštěna.

Ocenění:

Řád bílého lva (in memoriam) 2019, Legion of Merit 1945, Československá medaile za zásluhy I.stupně (1946), Stříbrná medaile Antonína Randy (im memoriam).

Zdroj: wikipedie
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 10. kvě 2022 18:29 #14988

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Jak se zrodilo Totaleinsatz, nucené pracovní nasazení pro třetí říši..

www.idnes.cz/technet/vojenstvi/vhu-nucen...101606_vojenstvi_alv

R/2
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 09. kvě 2022 18:10 #14980

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
6. KVĚTNA 1945

Masakr v Úsobské ulici v Praze ( dne Obětí 6.května v Praze 4) - německý válečný zločin v posledních hodinách II, světové války... - uskutečněn na českém civilním obyvatelstvu!

Situace v květnu 1945.

Dubnovými operacemi jak východní tak západní fronty bylo jasné, že se blíží konec války v neprospěch Německa a jeho spojenců. Rumunsko hbitě přešlo na stranu předpokládaných vítězů. Sovětská vojska se probojovala k Brnu a Ostravě, Američané k západním hranicím Čech.

Německá okupační správa přijala drastická opatření týkajících se nejen partyzánů, ale prakticky každého obyvatele Čech, který mohl být vzat jako rukojmí ta "popraven" .

V dubnu 1945 se na území Čech a Moravy rozrostlo partyzánské hnutí, množily se přepady německých kolon. O ovšem vedlo k zvýšení brutalitě válkou vyčerpaných okupantů. Vraždy a masakry českých civilistů vyvrcholily zahájením Pražského povstání- jednotky SS-Waffen české civilisty mučili, bodáky jim otevírali těla, vypichovali oči, pažbami drtili lebky; mužům uřezávali genitálie...

Na Masarykově nádraží v Praze bylo 5.kvetna 1945 popraveno 53 civilistů... vražd se začali účastnit i němečtí příslušníci Volksturmu- to dokonce po podpisu bezpodmínečné kapitulace 9.května 1945 v 00.01 hod.

Masakr v Úsobské ulici:

6.květen 1945 - příslušníci Waffen - SS vnikli do domu č.p.255 ; ve sklepě domu postříleli zde ukryté civilisty.

Zastřelili i Němku ve vysokém stupni těhotenství i s jejími dvěma dětmi; německy je prosila, aby ji a děti ušetřili...

Nacisté postříleli celkem 35 žen, dětí a starců. jen dvanáct se jich zachránilo ležíce pod mrtvolami... tyto osoby podaly o masakru svědectví. Vojáci SS vyrabovali byty, ty zapálili...zastřelili v jednom z bytů i hluchoněmého osmašedesátiletého starce... vraždění pokračovalo kolem 21.hodiny, kdy ze sklepa domu 254 vyhnali Němci 22 osob na zahrádky a zde je postříleli...zde bylo zmasakrováni celkem 16 lidí, z toho 6 dětí, 5 žen (jedna těhotná), 5 mužů- jeden ubit pažbami, jedné nezletilé dívce byly vypíchnuty oči... pouze šest těžce zraněných pod mrtvými přežilo-tři těžce zranění zemřeli...stříleno bylo do civilistů zakázanými střelami "dum""dum" ...

Vyšetřování bylo bezvýsledné.... zločiny zůstaly nepotrestány...

Zdroje:

Archivované kopie dostupné v archivu, články Pražské povstání, Oběti nacistického Německa v Československu, Zločiny Německa za druhé světové války.. Externí odkazy: Masakr v Úsobské ulici, Zapomenutí hrdinové města barikád, Příběh ulice Obětí 6.kbětna - vše dostupní na čs. Wikipedii.

R/1
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 30. dub 2022 16:26 #14957

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
O kom se "ne" mluví? Stepan Bandera.

Stepan BANDERA.

Stepan Andrijovič Bandera 1.ledna 1909 Staryj Uhrybńiv (Halič)-15.října 1959 Mnichov)

- jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959- předseda OUN (organizace ukrajinských nacionalistů) ... vzniklo ve dvacátých letech dvacátého století - hlásalo ideu nezávislé Ukrajiny ( nezávislé na Polsku a SSSR) v roce 1943 byly jednotky reorganizovány...) (heslo Bůh a Ukrajina nade vše...)

OUN se přetvořila na UPA- Ukrajinská povstalecká armáda .. vznikla 14.října 1942.

Prvním velitelem byl Dmytro Kljačkivskij (Klym Savur. velel v roce 1942/1943) další:

- Roman Šuchevyč ( alias Taras Čuprynka) -1943-1950..

- posledním velitelem byl Vasyl Kuk (alias "Lemiš" - 1950-1954)

Oblast působení:

Volyň, Polesí, Halič, Podolí a Karpaty.

Stejnokroje:

- SS , Rudý armáda.. sjednocující znak .- čepice " trojzubec"

Stav v roce 1944:

35 000 příslušníků...

Systém velení:

Překrýval se s OUN- ( Organizací ukrajinských nacionalistů) ...OUN byla pověřená administrativou- UPA vojenskými operacemi.

Ideový cíl:

- nezávislý, sjednocený, národní stát na území etnických Ukrajinců.

- Boj proti Polákům a Sovětům...od roku 1943 (únor) také boj proti Němcům .. (pozn.redakce: ukrajinský prapor Nachtigall ( pod německým velením!) se na jaře 1943 přidal k UPA! A jakmile Sověti začali vítězit (1944) začala UPA spolupracovat proti Sovětům i Polákům..

Na co by POLÁCI a SLOVÁCI zapomenout neměli...

válka skončila neslavná vražedná UPA byla postupně likvidována, jak Sověty, tak polskou tajnou milicí ( UB).

r.1946- UPA ještě operuje v jihovýchodním Polsku (5-6 tisíc příslušníků)... v roce 1947 akcí "Visla" zlikvidována!

Akce Visla.

Proběhla na území východního a jihovýchodního Polska.

Začala 28.dubna 1947. jednotky UPA byly rozbity, padlo asi 1500 nacistů a kolem 2000 osob bylo vzato do zajetí a uvězněno...

Zbytek teroristů

se přesunul na východ a severovýchod Slovenska...banderovci zde obsadili a vyloupili nekolik obcí v okresech Stropkov, Prešov, Giraltovce - postupovali směrem na Humenné, Sninu až na hranice Zakarpatské Ukrajiny.

Československá vláda byla nucena reagovat nasazením československých složek národní obrany a ministerstva vnitra.

Situace vyhrotila v létě 1947, kdy se ještě některé silné skupiny banderovců snažily probít přes území Československa do Rakouska.

Teroristická skupina Chromeko se dokonce probojovala až na Moravu, skončila dne 19.srpna 1947 v přestřelce u hájovny nedaleko Strečna.

30 banderovců padlo, 118 jich bylo zajato...


V únoru 1943 - zahájily jednotky "Ukrajinské povstalecké armády" etnické čištění Volyně (dnes severozápadní Ukrajina- pozn. redakce) vražděním tamních Poláků.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyni a Haliči povraždili "jednotky UPA" asi 100 000 dětí, žen a nemluvňat- asi půl milionu Poláků stačilo z oblasti uprchnout...

Velitel jednotky UPA Dmytro Kljačivskij, nařídil fyzickou likvidaci celé mužské populace od 16-60 let.. přesto byly největšími obětmi ženy a děti.

Města a vesnice:

Parišl .Jaqnova Dolina. Lipniky. Gurow. Orteszyn, Sadowa. Zagaje. Gaj.Wola Ostrowiecká a další,,, Vypalovány byly polské kostely.

11.července 1943: "krvavá neděle" . Zavražděno nejméně 8 000 Poláků.- žen, dětí a starců.

Napadeno a spáleno: 99 polských vesnic v krajích Kovel,Volodymyr- Volynskyj, a Horochiv. V témže měsíci: napadeno 530 polských vesnic, v srpnu dalších 301 zavražděno kolem 25 000 Poláků... vesnice byly vyrabovány a následně spáleny...

R/1

Zdroj če.WikioediE - zkráceno
The administrator has disabled public write access.

TEMNÁ HISTORIE.. 16. dub 2022 06:23 #14911

 • chmelik1
 • Avatar uživatele chmelik1
 • Offline
Válečný zločinec Ernst Kaltenbrunner - popraven oběšením 16.října 1944.

Vysoký představitel rakouské SS, hlavní pachatel holocaustu.

Po českém úspěšném atentátu na zločince Reinharda Heydricha českými národními hrdiny (1942) se stal Kaltenbrunner třetím náčelníkem Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) krátce předtím byl druhým náčelníkem Heinrich Himmler (pozn. redakce). Úřad zahrnoval kanceláře gestapa, Kripa a SD ( leden 1943 až konec války...)

Exkurz:

Kripo ve smyslu výše uvedené informace byla "kriminální policie" nacistického Německa. Byla odpovědna za vyšetřování závažných zločinů (vražd a majetkových deliktů). Během nacistického režimu se však stala klíčovým vynucovatelem nacistické ideologie. Pomáhala pronásledovat a vraždit Židy a (tehdy) Cikány. Prováděla rozsáhlé zatýkání a věznění v koncentračních táborech...

V současném světě:

V německy mluvících zemích se i dnes používá policejní sbor "KRIMIPOLIZEI" V angličtině najdeme tento typ policejní síly jako "detektivní síla, také oddělní trestního vyšetřování". pozn. redakce.

Vraťme se na samý počátek.

V roce 1931 se prvně SD, nejstraší bezpečnostní služba organizace SS, zformovala z bytu! Podřízena přímo Hendrichu HUMMLEROVI.. Ten jmenoval nižšího námořního důstojníka Reindharda Heydricha, aby zorganizoval malou agenturu.

Stalo se.

Už ale v roce 1932 se u agentury stal úřad. Dostal jméno Sicherheitsdients (zkratkou SD).

Následně převzala nacistická strana kontrolu nad celým Německem. SD dostala klíčový úkol- infiltrovat všechny vedoucí pozice bezpečnostního aparátu Říše. A to ještě předtím, než se Hitler stal v lednu 1933 říšským kancléřem..

Hitler je ustanoven německým prezidentem Paulem von Hindemburgem (očividně stárnoucím) . Takže již 28.února 1933 Hitler přesvědčil prezidenta Hindenburga, aby vyhlásil "vyjimečný stav" . Pozastavil tak všechny občanské svobody v Německu. Následně byla SD uvedena "do pohybu", začala vytvářet rozsáhlý kartotéční index politických odpůrců nacistického režimu...

Zatýkáni byli:

organizátoři práce. socialisté, židovští vůdci, novináři-komunisté- zřízeno bylo pro ně bylo vězeňské zařízení v Dachau (poblíž Mnichova).

zdroj: anglická WikipediE, vlastí překlad, upraveno, zkráceno... R/1
The administrator has disabled public write access.
Vygenerováno za 0.182 sekund